ÇEPERDE: İstanbul Kara Surları

ÇEPERDE, İstanbul Kara Surları, 5. yüzyılda inşa edilmiş ve kente karakterini veren en önemli anıtlardan biri olarak kabul edilen İstanbul Kara Surları’nı konu ediyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Theodosios Surları olarak da adlandırılan surlar ile yakın çevresinin incelendiği sergide, 1600 yıllık tarihi boyunca kentin izlerini taşıyan çok katmanlı kültürel peyzaj gözler önüne seriliyor. Sergide, surların kentin su sistemi ve yeşil alanlarıyla ilişkisine, surlarla bütünleşmiş ruhani ve dinsel hafızaya, surlar çevresinde yaşamış insanların hikâyelerine ve surları ziyaret etmiş kentlilerle gezginlerin anılarına yer veriliyor.

‘ÇEPERDE: İstanbul Kara Surları’ ise Fen Fakültesi binası 1. Katta (Mühendislik Fakültesi’ne geçiş alanı) ziyaret edilebilir.

Küratör: Figen Kıvılcım Çorakbaş

Proje Koordinasyonu: Şeyda Çetin

Proje Ekibi: Buket Coşkuner, Ebru Esra Satıcı, Özge Ertem, Serra Tanman

Akademik Danışmanlar: Cemal Kafadar, Nicholas Melvani

Sergi Tasarımı: Yeşim Demir Pröhl, Demir Tasarım

Tasarım Uygulaması: Didem Uraler Çelik

Sergi Prodüksiyonu, Yeniden Kurulum: Sergikur

Çeviri: Yiğit Adam

Bu sergi, Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından kabul edilen 1604E179 nolu proje kapsamında desteklenmiştir. Sergide, TÜBİTAK tarafından desteklenen 115K225 nolu proje kapsamında yapılan çalışmalardan faydalanılmıştır.