I. Dünya Savaşı'nda İttifak Cephesinde Savaş ve PropagandaÖmer M. Koç Koleksiyonu

Sergi 2 Nisan’a kadar uzatıldı.

1.Dünya Savaşı’nın 100. yılını anmak üzere İttifak Cephesi’nde yer alan devletlerin yürüttüğü halkla ilişkiler süreçlerini, bir başka deyişle propaganda kampanyalarını anlatan sergide; posterlerden kartpostallara, sembolik ödüllerden madalyalara kadar, pek çok tarihi doküman ve obje yer alıyor. Ömer M. Koç’un kişisel koleksiyonundan seçilen eserlerin sunulduğu serginin küratörlüğünü Bahattin Öztuncay, tasarımını ise Yeşim Demir üstleniyor.

Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Bulgaristan ve Osmanlı Devleti’nin oluşturduğu İttifak Devletleri’nin 1. Dünya Savaşı süresince gerçekleştirdiği sanatsal aktiviteler, karşılıklı ziyaretler, eğitim alanındaki işbirlikleri ve yürütülen diğer propaganda araçlarına yer veren sergi, günümüze dair de önemli ipuçları sunuyor. Sergide öne çıkan albümler arasında, Wilhelm Viktor Krausz’un 1915-16 yıllarında içinde Mustafa Kemal Atatürk’ün de bilinen ilk portresinin yer aldığı resim çalışmalarından oluşan ‘Dünya Savaşında Türkiye’den Resimler ve Çizimler’ adlı albüm bulunuyor. Sanat yoluyla savaş propagandası konusunda önemli bir örnek olarak kabul edilen albüm, ziyaretçilerin detaylı incelebilmesi için dijital ortama aktarıldı.

Osmanlı İmparatorluğu ve diğer İttifak Devletleri’ne ait flamalar, kartpostal ve seramikler, onurlandırma ve ödüllendirme sembolleri ile devletlerin halklarının desteğini toplamak amacıyla yürüttüğü faaliyetlerden belgeler sergide yer alan diğer çalışmaları oluşturuyor. Tarihi belgelerin yanı sıra, Alman Federal Arşivleri’nden edinilen, Almanya İmparatoru Kayzer II. Wilhelm’in 1917 yılında İstanbul’a yaptığı ziyareti belgeleyen video, dönemin diplomatik ilişkileri ve savaş günlerinde sosyal düzeni izleme fırsatı sunuyor.

Ziyaret Saatleri

Giriş ücretsiz


I. Dünya Savaşı'nda İttifak Cephesinde Savaş ve Propaganda | Ömer M. Koç Koleksiyonu

  • Yayınevi: Vehbi Koç Vakfı
  • Yazar(lar): Edhem Eldem, Sinan Kuneralp, Bahattin Öztuncay
  • Derleyen(ler): Bahattin Öztuncay
DETAY